Elektrostatik Filtreleme

Elektrostatik Filtreleme Çalışma Prensibi

Alize Mühendisliğin, Türkiye pazarına sunduğu Promate ARC serisi Kanal Tipi Sabit Elektrostatik filtreler, elektrostatik hızlandırma prensibini kullanarak havadaki koku, is, duman, yağ, toz gibi partikülleri elimine ederek, işletmelerin dışarıya saldıkları kirli, kötü kokulu ve yağlı havayı arındırır.

elektrostatik-hava-filtresi-calisma-prensibi

Elektrostatik hızlandırma yönteminde, hava, bir fan ile çekilerek yıkanabilir metal ön-filtreye sokulur ve böylelikle büyük partiküllerden arındırılır (opsiyonel).

Boyutu 0.3 mikron (1 mikron = 1/1.000 mm) olan parçacıklar çok güçlü bir elektrik güç bölgesinden geçiririlir (iyonize edildiği bölüm). Burada parçacıklar pozitif elektrik yükü ile yüklenir. Bu pozitif yüklü parçacıklar eşit aralıklı paralel dizilmiş toplayıcı bir yüzeyden geçerler. Bu yüzeyler sırasıyla negatif ve pozitif yüklüdürler. Pozitif yüklü olanlar bu parçacıkları iterlerken, negatif yüklü yüzeyler bu parçacıkları çeker ve toplarlar.

Filtreye yapışan parçacıklar, uygun zamanda temizlenir yeniden yerine takılır. Cihaz üzerinde bulunan yağ musluklarına drenaj bağlanır, biriken yağ da bu musluklardan atılır (opsiyonel).

sfe-serisi-bolumleri

Diğer konvansiyonel çözümlerde, kirli ve yağlı hava sadece bir baca sayesinde dışarı salınmakta, toz torba filtre kullanılan yerlerde, filtre malzemesi maliyeti artmakta, sulu sistemde ise kokunun yeterince önüne geçilememektedir.

Kullanım Alanları
 • Restaurantlar
 • Kafeler
 • Oteller
 • Büfeler
 • Yemek Fabrikaları
 • Endüstriyel Mutfaklar
 • Açık Hava Barbeküler
Yangın Önleme Özelliği

Promate ARC cihazları, içlerinde bulunan HT transformer (Yüksek gerilim transformatörü) özelliği ile, kısa devre ve arklarda kendi kendini durdurmakta bu sayede yüzeyler üzerinde toplanan yağın tutuşması önlenmektedir. Bu da kanal ve cihaz içinde biriken yağ ve kurumun olası tutuşmasını engellemekte, işletmenize ekstra bir yangından korunma özelliği kazanmaktadır.

ARC Cihazlarının İşletmenize Katkıları

Cihazımız küçük veya büyük mekanlarda mucizevi bir çözüm yaratmakta, çevre temizliği ve korunması bakımından da rakipsiz bir konumda bulunmaktadır. Sadece yer sorunu olan mekanlarda veya mutfaklarda değil, çevre korunması bilincinin de gelişmesiyle artan kaliteli temiz hava ihtiyacının sağlanması bakımından da eşi bulunmamaktadır.

Sokak arası kafe restaurantlardan, büyük endüstriyel mutfaklara kadar her yerde cihazımız etkin bir biçimde çalışabilmekte, sağladığı mekansal çözümler ve çevre dostu olmasıyla her geçen gün daha çok tercih edilir hale gelmektedir.

Alize Mühendislik tarafından geliştirilen Promate ARC serisi hava temizleme cihazları, baca kurulumunun mümkün olmadığı, bu nedenle herhangi bir mutfak kurulumunun yapılamadığı yerlerde, yemek kokularını, dumanı, zararlı maddeleri, tozu, isi etkili bir biçimde yok ederek, küçük veya büyük mekanlarda, konvansiyonel tip davlumbaz modellerinin kurulmasını gereksiz kılar.

 • Bacanızdan kirli, yağlı, isli, kokulu hava çıkışını engeller.
 • Sonsuz Filtre sistemi ile sarf maliyetlerinizi en aza indirir.
 • Kanallarınızda yağ birikiminin önüne geçilir. Yangın tehlikesi azaltılır.
 • HT transformer özelliği ile cihaz içerisinde oluşabilecek ark ve kısa devrelerin önüne geçilir.
 • Temiz işletme imajınıza katkı sağlar.
 • Fan ve filtrelerinizin ömrünü uzatır.
 • Opsiyonel kurulum modelleri modelleri ile %99’a varan hava temizleme oranına ulaşılır.

Sürekli Filtre sistemi ile, filtre sarf maliyetini düşürür. “Sürekli Filtre” dolduğunda veya temizleme zamanı geldiğinde, kolaylıkla sürgülü bölmesinden çıkarılır, temizlenip durulanır, kuruduktan sonra geri yerine takılır.

This post is also available in %s.