Enerji Verimliliği

Ülkemizde her geçen gün artan üretim ve tüketim ihtiyacı, rekabet ortamına da ivme kazandırmakta, maliyetlerin düşürülebilmesi hayati bir önem kazanmaktadır. Endüstriyel mutfaklarda pişirme işlemleri sonucu oluşan sıcak hava, restoranın kendi ısıttığı hava ile beraber davlumbazlardan dışarı atılmakta ve yerine alınan taze havanın da ısıtılması gerekmektedir. Bu ısıtma fazladan para ve enerji harcanarak yapılacağından, dışarı atılmakta olan bu ısıtılmış havanın enerjisinden yararlanma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Ayrıca sıcak hava ısı geri kazanımı ile çevresel etkiler de en aza indirilmektedir.

Davlumbazlardan atılan bu sıcak hava önce elektrostatik filtreden geçirilerek yağ ve duman parçacıklarından ayırılır. Ardından ısı geri kazınım cihazının eşanjör bölümünde değerlendirilir. Isı transferi gerçekleştirilerek içeri alınan havanın belli bir oranda bu atık ısı ile ısıtılması sağlanır.

Enerji verimliliği söz konusu olduğunda ilk adım davlumbaz egzoz debilerinin gerçekten doğru hesaplanmasıdır. Gereğinden fazla egzoz yapılmasını engellemek ilk ve en başarılı adım olacaktır. Davlumbaz Debisi Hesabı sayfamız bu konuda size yardımcı olacaktır. Hesapladığımız egzoz debisinde en etkili duman egzozu sağlamak için davlumbaz özellikleri ve yerleşimi için Endüstriyel Mutfaklar İçin Davlumbaz Özellikleri sayfamızdaki bilgileri yararlı olacaktır.

Davlumbaz debisini doğru hesaplayıp en uygun çözümlerden sonra egzoz havasındaki ısıyı geri kazanmanın çok büyük getirileri vardır. Davlumbaz egzoz havasından geri kazanılan ısı ile mutfak taze havasını hiçbir ilave ısıtma yapmadan mutfağa vermek mümkündür. Bu durumda mutfak taze havası ısıtmasının işletme maliyeti sıfıra indirildiği gibi küçülen kazan, baca vs. kazançlarından dolayı yatırım maliyetinde de kazançlar sağlanabilmektedir. Özellikle DX heat pump sistemlerle ısıtma ve soğutması yapılan uygulamalarda yatırım maliyeti de düşmektedir. Isı geri kazanımlı modellerimizin özelliklerini Combovento HR linkinde bulabilirsiniz. Bu ürünümüzden elde edilecek ısı geri kazanım ve üfleme sıcaklıkları konusunda daha detaylı ürün tablosundan bilgiler çıkartılmaktadır. Bu konuda firmamızla irtibata geçiniz.

Isı geri kazanım sistemi özellikleri ve temelleri için Isı Geri Kazanım Özellikleri sayfamızı inceleyebilirsiniz. Örnek bir uygulama ve sonuçları için de Combovento HR Örnek Uygulama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra enerji verimliliği sağlamak için bazı optimizasyon uygulamalarına da başvurmaktayız. Bunlar arasında Davlumbaz make-up air (taze hava) dizaynı ile mutfak içi hava dengeleme çalışmaları, davlumbaz egzoz debisi optimizasyonu, ısı temelli hesaplamalar, davlumbaz seçimi ve davlumbaz optimizasyonu sayılabilir.

Yarınlarımızı daha iyi yaşanabilir bir dünya kılmak amacıyla tüm dostlarımızı enerji verimliliğin dikkate davet ediyoruz.

Yeni ürünümüz kendini temizleyebilen Aquabright Autowash elektrostatik filtre kullanıma sunuldu.

Ürünümüz ile ilgili ayrıntılara https://alizemhs.com/urunler/tekil-urunler/aquabright/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Aquabright Autowash avantajlarının anlatımı için  >>>