Ozon Jeneratörleri Hakkında

Ozon Jeneratörü Tanımı

AlphOzone,  havayı ozonla temizleyen, mevcut ortamdaki oksijeni zenginleştiren, havadaki mevcut patojenleri yok eden bir cihazdır.

AlphOzone marka ozon jeneratörü 120 Watt elektrik gücünden başka bir sarf malzemeye gereksinimi olmadan 5 g/saat ozon gazı (O₃) üretmektedir. Modüler olduğu için sistemin tamamen durması söz konusu değildir ve aynı zamanda bu modülerlik sayesinde servisi hızlı ve kolaydır.

AlphOzone marka ozon jeneratörü ortama havasında bulunan % 21 oksijeni korona akımı yöntemi ile 12.000 Hz de parçalayarak, reaktif serbest oksijen atomuna dönüştürür. Serbest oksijen atomları moleküler oksijenle karşılaştığında ise son derece kararsız olan ozon molekülünü oluşmaktadır.

Ozon gazı (O₃) dünyada üretilebilen en güçlü dezenfektandır. Kokuya neden olan bakterilerin hücre duvarını yıkarak yok olmasına sebep olur. Dünyada bilinen bakteri, virüsler, küf, spor, jerm ve mantarların %99.99 ‘unu yok ettiği söylenmektedir. Klordan 52 kat daha güçlü 3125 kat daha hızlı dezenfeksiyon sağlar.

Baca Kokusu Arıtma Tanımı

Koku kaynağının bacasına uygulanılacak ozon miktarı kokunun yüküne göre değişmektedir. Baca içine enjekte edilen ozon gazı baca kokusu arıtımının sağlamaktadır.

Baca Kokusu Arıtma Sistemi

Baca Kokusu Arıtma Sistemi

Ozon, yüksek reaktivitesi sayesinde çeşitli organik ve inorganik molekül ve atomlar ile reaksiyona girerek onları oksitler. Bu reaksiyonlar sonucunda havadaki bakterileri ve mikropları etkisiz hale getirerek sterilizasyon sağlanmış olur. Reaksiyon süresini tamamladıktan sonra ozon molekülleri (O₃) oksijene dönüşmeye başlar. Bu özelliği sayesinde ozon diğer dezenfektan maddelerinin aksine atık madde bırakmaz ve yan ürün oluşturma riski taşımaz.

Ozonla yapılan çalışmalar sonucunda, ozonun güçlü bir oksidan olması sayesinde havada;

  • Mikrop kırıcı,
  • Koku giderici ,
  • Ortamı kirleten pek çok organik molekülün yok edicisi olarak kullanılabileceği ispat edilmiştir.
 Kullanım Alanları:

Ozon (O₃), bütün virüs, bakteri, mantar ve küf çeşitleri için yok edici bir etkiye sahiptir. Bu nedenle otel, restoran, sinema ve yolcu taşıma araçları gibi insanların yoğun olduğu ortamların havasını sterilize eder ve hava yolu ile bulaşabilecek hastalıkları engellemekte yardımcı olur.

AlphOzone, iş yerlerinde, barlarda, restoranlarda, kafelerde, hastanelerde yani insanın olduğu her yerde ortam havasını temizlemekte, yemek kokularını, sigara dumanını ve kokusunu yok etmektedir.

  • Restoranlar & Fast-Foodlarda
  • Endüstriyel Mutfaklarda
  • Baca Kokusu Arıtma Sistemlerinde
  • Gıda Sektöründe
  • Ortam Havalandırma Sistemlerinde
Uygulama Şekli:

Cihaz boyutunun küçük olmasından dolayı mutfak havalandırma kanallarına kolayca uygulanabilir. Montaj kolaylığı ile tüm havalandırma kanallarına uyumludur.

AlphOzone sistemde basınç kaybı yaratmaz, uygun ve düşük maliyetli fan seçiminde kolaylık sağlar, kanal içerisinden geçen gazın sıcaklık limitinde herhangi bir sınırlama yoktur.